2021 Roleplay: Rol Yapma Oyunları

Rol Yapma Oyunları

Rol yapma oyunları  aynı zamanda Roleplay Oyunları olarak geçmekte ve gerçekci oyun kavramı olarak nitelendirilip sisteminde gerçekcilik üzerine kurulmuş veya fantastik olmak üzere çeşitli türleri temel alan oyun türüdür. Rol yapma oyunu kimine saçma, kimine keyifli geldiği kesin. Sizler için birçok Rol yapma oyununu Mobil, PC, Web olmak üzere belirterek Kuzu Web olarak sıraladık.

 

Grand Theft Auto Rol Yapma: San Andreas-V

Roleplay Oyunları

GTA’yı bilmeyenimiz yoktur; peki ya GTA’nın sistemlerinin ve yapısının rol yapmak için oldukça uygun olduğunu biliyor muydunuz? Tam olarak öyle. Şimdi sizlere iki yolunu da bahsedelim. Bilgisayarınız kötü mü? Kötü bilgisayar için roleplay oyunu olarak San Andreas’ı deneyebilirsiniz.

 

MTA – SAMP ile Rol Yapma: San Andreas

GTA Rol Yapma

GTA: San Andreas çocukluğumuzun en çok oynadığımız olan oyunu aynı zamanda multiplayer oynanılabiliyor. MultiPlayer oynunda birçok oyun modları var; sayısız ve çeşit çeşit modlar. Bu modların başta gelen en çok oynananı FreeRoam ile Roleplay olarak geçiyor ve Türkler tarafından çok değer görüyor. San Andreas’in iki çeşit multiplayeri bulunuyor, Multi Theft Auto(MTA) ile San Andreas Multiplayer(SA-MP) olarak ikiye ayrılıyor.

 

SA-MP: İle Rol Yapma

San Andreas Multiplayer bir oyun modu üzerinden ilerleyen, temel basit sistemlerden oluşan ve daha kolaylıkla bilgisayarınıza dosya yüklemeden girebileceğiniz San Andreas multiplayer türüdür. Genel olarak oyuncu kitlesinin yoğunluğu Multi Theft Auto’da fakat San Andreas Multiplayer’de tercih ediliyor. Fakat hatırlatmakta fayda var SA-MP güncellemelerini kurucusu tarafından kesti.

Multi Theft Auto: İle Rol Yapma

Multi Theft Auto, sunucu başına çeşitli eklentiler indirilen, optimizasyon oranı en üstte olan; araba modları, kıyafet modlarından tutup en ufak noktaya kadar ayarlanılabilen oyun modu türüdür. Aynı zamanda oyuncu kitlesinin çoğunluğu Multi Theft Auto’da yer almakta. Çünkü hile güvenliği, ayarlama, kitle bakımından rol yapmak için tercih ediliyor.

 

Fivem – RageMP ile Rol Yapma: V

Roleplay Oyunları

GTA 5 günümüzdeki en popüler rol yapma oyunu olarak nitelendiriliyor. Gerek YouTube, Twitch vb. bütün platformlar tarafından izlenme konusunda istatistikte bir numarada olmayı başarıyor. Oyun içerisinde yapılabilenleri role yansıtmak hâliyle fazlasıyla keyifli. Fivem ve RageMP olarak ikiye ayrılan şu ikiliye bir bakalım.

 

Fivem: İle Rol Yapma

Rol Yapma Oyunları

Hani şu YouTube’da falan gördüğümüz sesli rol yapma oyunu var ya işte bu tam olarak kendisi,  bunun temelinde sesli olarak birbirimize etkileşime geçip rol yapmak oluyor, içeride yapabileceğiniz sınırsız sayıda roller var.

 

RageMP: Yazılı Rol

RageMP ise Fivem’in aksine yazılı bir şekilde mikrofonunuzu kullanmadan textbased olarak yapabileceğiniz roldür. Genelde sesli trollemelerin aksine yazılı rol daha ciddi ve daha hoş ilerler. Ama tabii bu da zevk meselesi.

 

Garry’s Mod ile Rol Olur Mu? Olur Olur!

Garry's Mod Roleplay

GTA ile oluyor da Garry’s Mod ile neden olmasın değil mi? Garry’s Mod’da  olarak tercih edilen oyunlardan birkaçı, içerisinde topluluk sunucularına baktığınızda birçok roleplay modunu listeleyip girebilirsiniz. Denemekte tavsiye var. Özellikle Harry Potter rolleri güzel diyorlar.

 

Town of Salem: Vampir, Mafya, Seri Katil ve Köylüler!

ToS çok bilinen bir rol yapma oyunları arasında aşlıktada gördüğünüz üzere öyle bir yer düşünün ki bir köy, köyde 15 kişi var bazıları mafya, bazıları köylü ve kimse kimin ne olduğunu bilmiyor. Mafyalar kazanmak için ayrı strateji rolleri deniyorlar, köylüler kazanmak için ayrı strateji deniyorlar. Bu stratejide yer almak için denemeniz tavsiyemiz.

 

Arma 3: Askeri Rol

Arma 3 rol

Askeriye rolleri yapmayı hiç denediniz mi? Rol yapma oyunları arasında çok az biliniyor. Veya gördünüz mü? Arma 3 oyuncuları kendi aralarında askeri hiyerarşiyi oturtmuş, topluluk sunucularında sürekli olarak rol çeviriyorlar. Birbirlerine askeri hiyerarşilerine göre hitap edip saygıyla davranıyorlar. Bu adamlar kendini rollerine aşırı kaptırıyorlar, bizden söylemesi.

 

Minecraft: Açık Dünya Rolü

Minecraft Roleplay

Minecraft bloklardan ibaret olsada birçok oyuncusu rol için oynadığını belirtmekte fayda var. Hazırlanmış roleplay dünyaları içerisinde sayısız çeşitli rol ile karşı karşıya kalacaksınız aynı zamanda kaliteli rol sunucularınının bulunduğunu da belirtmekte fayda var sadece yapmanız gereken güzel bir sunucu bulmak ve oynamak.

 

Warband: Eski Çağın Rol Yapma Oyunları

Warband Roleplay

Warband çok sıradan bir oyun gibi gözüksede kitlesi gerçekten rol arayan, rol yapmaya sevk eden ve oyuna kendini kaptıran insanlar. İçerisinde yaratacağınız karakterler, yaşayacağınız hayat ve sayısız mod ile sizin rollerinizi destekleyecek.